A tojásipar sok millió áldozata közül egy, Tükhé, 2013 tavaszán bújt ki a tojásból Bábolnán. Egy év után "letojt" azaz elhasznált tojónak minősítették és eladták, így került Budapestre egy 50 tyúkot tartó nénihez, szerencséjére pont a Vegán Állatvédelem Egyesület egyik alapítótagjának szomszédságába. Amikor a néni egy hétre elutazott, megkérte tagunkat, viselje gondját a baromfiudvarnak, cserébe választhat egyet magának. Tükhé volt a legnyomorultabb állapotban az egész udvarban, ezért esett őrá a választás. Ő volt az a tyúk, akit a többiek bántottak. A háta szinte teljesen kopasz volt. Jó példa ez arra, hogy az udvarokon élő tyúkok is rettentő zsúfoltságban, stresszben élnek. Tükhé azonban megmenekült és bekerült egy vegán családba, ahol kutyatársa lett a legjobb barátja.
itt még nem nőttek ki teljesen az új tollak |
Érdemes megnézni ezt a 10 másodperces kis videót,
amin Tükhé a nevét hallva felkapja a fejét, majd a gyere ide vezényszóra odaszalad:
"Szinte azonnal követni kezdett a kertben. Egy ideje bejön a házba is. Felugrik a kanapéra, beül az ölünkbe. A kertben pedig elfoglalja a kutya gödreit, néha együtt fekszenek egy-egy gödörben, a fél szomszédság a csodájára jár. Nagy melegben porfürdőzik, ilyenkor pedig néha a kutya megy és utánozza."
macskahordozóban a dokinál erős fájdalmakkal küszködve |
Gazdái akkor kutatásba kezdtek az interneten. Magyarországon nem sok még a mentett családi tyúk, de nyugaton már megvannak a bevett megelőzési módok tojás ügyben. A napi tojásgyártás, amire szelektálva vannak ezek az okos madárkák, rettenetesen megviseli őket fizikailag. Az ivartalanítás is egy járható út, de az altatás miatt rizikósabb. A legegyszerűbb, amit Tükhé is kapott: a Suprelorin implantátum. Ez éppen akkora beavatkozás, mint egy mikrocsip beültetés kutyáknál. Évente egyszer kell beadni és az agyalapi mirigyet stimulálva hat a nemi hormonokra. Az eredmény: a tojók beszüntetik a tojástermelést. Tükhé a beültetés óta sokkal nyugodtabb, kevesebbet eszik, mégis gyorsabban nőnek ki új tollai, hiszen most már minden energiát saját magára fordíthat.
a közös kunyerálás csapaépítő hatása |
Sokaktól hallom - főleg vegetáriánus állatbarátoktól - hogy csak olyan tojást fogyasztanak, amit családjuk hátsó kertjében élő tyúkok tojnak, s ezeket a tyúkokat sosem vágják, maguktól halnak meg egyik napról a másikra, amikor lejárt az idejük. A valóság azonban az, hogy 90%-uk feltehetőleg diagnosztizálatlan tojócsőgyulladásban hal meg nagy fájdalmak között. Tükhé lesz talán az első olyan madár itthon, aki valóban akkor hal csak meg, amikor lejár az ideje, ami akár 8-10 évet is jelenthet. A tojásipar ártatlan áldozatait éppen úgy menteni és kezelni kell, mint egy sintértelepre került kutyát. Remélem, hogy egyesületünk mentett tyúkjai példát és útmutatást adnak az utánunk jövőknek és rövid időn belül az egykor tojóként kizsigerelt tyúkok is elfoglalják jogos helyüket az állatbarát családokban - és az ölünkben!